Długa trasa turystyczna z Wisły na Baranią Górę | Nocleg Wisła Apartament BelwederSKI - rezerwacja noclegów

Długa trasa turystyczna z Wisły na Baranią Górę

Aktualności 10 Maja 2021

Jeżeli masz chęć szczerą i trochę siły w nogach na wędrówkę po górach, to Apartament BelwederSKI w Wiśle jest idealnym punktem wypadowym na Baranią Górę.

Dziś chcemy Wam zaprezentować dosyć trudny oraz długi szlak wprost z Twojego noclegu w Wiśle.
Poglądowa mapa trasy na Baranią Górę przez Cieńków - duża pętla

Schodzimy z apartamentu aby wyruszyć w kierunku Wisły Czarne i prawie na samym początku drogi odbijamy w lewo. Czeka nas dosyć ostre ale nie długie podejście z wysokości 479 metrów. Po drodze możemy odwiedzić i podziwiać Skocznię Narciarską im. Adama Małysza. Tutaj też jest ławeczka do złapania oddechu, ponieważ po tym krótkim odcinku będziecie już na wysokości 625 metrów.

Mapa z przystankiem przy skoczni narciarskiejSama nawierzchnia drogi jest bardzo przyjemna, wyłożona płytami i w sumie łatwa do przejścia. Dodatkowym atutem jest możliwość spacerowania w lesie.

Za skocznią płyty się już kończą i wędrujemy dobrze utrzymaną drogą leśną, którą dochodzimy do Cieńkowa Niżnego. Tutaj też jest ławeczka i całkiem ładne widoczki w kierunku na Wisłę Malinkę.
Na tym etapie kończymy pierwsze, najostrzejsze podejście.

Cieńków Niżni 720 metrówW pobliżu jest stacja górna wyciągu krzesełkowego na Cieńków i dwie Karczmy: Jedlowo z pięknym tarasem widokowym i Ranczo Cieńków z  ogródkiem. Przy Ranczo jest także ładny punkt widokowy.

Wędrując dalej nie możecie pominąć źródełka, gdzie o każdej porze roku uzupełnicie zapasy swojej wody.

Pyszna, orzeźwiająca źródlana woda wprost z Beskidów!

Źródełko na trasie na Baranią Górę - CieńkówPrzy Bacówce jest też zbudowany taras widokowy, z którego możemy podziwiać Jezioro Czerniańskie oraz Zameczek Prezydenta RP. 

Kolejnym charakterystycznym punktem na Waszej trasie turystycznej na Baranią Górę będzie polana, na której właśnie zasadzono nowe drzewa, a część nawet w miarę egzotyczna. Teren jest ogrodzony ale w pobliżu jest sporo miejsca aby złapać chwilę oddechu lub też wstrzymajcie się chwilkę i dojdźcie do wiaty. Jest przy niej huśtawka będąca atrakcją zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Wiata zlokalizowana jest na Cieńkowie Postrzednim (865 m n.p.m.).

Cieńków Postrzedni z miesjcem odpoczynku na trasie na Baranią GóręKolejna wiata zlokalizowana jest za niecałe 1,5 kilometra ale nie wydaje się już tak urokliwa a korzystanie z obu to chyba przesada bo pomiędzy nimi jest tylko 51 metrów przewyższenia.

Kluczowym miejscem jest samo wejście na węższy szlak pośród drzew. Duże drogi leśne się rozwidlają na lewo i prawo, co może łatwo zmylić turystę, a trzeba udać się wprost pod górę, dalej podążając żółtym szlakiem. Docierając na Gawlas (1077 m n.p.m.) otwierają się przed turystami piękne widoki na szczyty górskie Beskidów oraz Żywiec wraz z Jeziorem Żywieckim.

Wkraczając na zielony szlak idziemy w prawo, podążając już na Baranią Górę. Już po przejściu Magurki Wiślańskiej (1140 m n.p.m.) jest po drodze kilka ciekawych fragmentów trasy, gdzie przy pozostałościach śniegu trzeba całkiem fajnie trawersować ścianę. Bez śniegu jest malowniczo i w miarę szeroko. Nie jest to niebezpieczne ale dla osób z zawrotami głowy i lękiem wysokości może być mniej przyjemne. Jeżeli ktoś chciałby ominąć ten fragment to jest taka możliwość i wtedy poruszacie się ścieżką po prawej stronie (kierunku marszu) a nie szlakiem turystycznym (oczywiście na własną odpowiedzialność schodzicie ze szlaku :-)).

Miejsce, w którym można obejść szlak na Baranią GóręNie ma sensu opisywać co spotkacie na Baraniej Górze (1220 m n.p.m.) ale trzeba zaznaczyć, że przy wietrznej pogodzie ciężko tu znaleźć miejsce do ochrony. Lepiej go szukać troszkę niżej. 

Od Baraniej Góry rozpoczyna się już sukcesywne schodzenie w dół. Jak zwrócicie uwagę na wykres wysokości to trasa turystyczna od Cieńkowa nie ma jednorazowo tak długiego i stromego podejścia jak od drugiej strony. Na szlaku w dół, przy Wierchu Równiańskim, napotkacie kłody, które ułatwią przejście przez rozlewiska. Stan kłód jest różny ale da radę przejść suchą stopą.

Poniżej jest już strome zejście, gdzie przy roztopach i intensywnych opadach idzie się środkiem strumienia, przechodząc z kamienia na kamień. Jest to super rozrywka dla dzieci i zawsze pamiętają te fragmenty z kłodami i schodzeniem po kamieniach. Dla wygodnych, można to próbować omijać bokiem ... ale czy warto :-) ?

Kolejnym charakterystycznym elementem na proponowanej trasie turystycznej jest Schronisko PTTK Przysłop (951 m n.p.m.) gdzie kończy się strome zejście po kamienistej ścieżce i wygodniccy mogą wejść na utwardzoną drogę. 

Schronisko PTTK Przysłop na mapiePo chwili wytchnienia w schronisku przy czekoladce i czeskim specjale możecie ruszyć w dalszą trasę by po przejściu około 500 metrów podjąć decyzję, czy schodzicie drogą, czy też szlakiem. Idąc za szlakiem i tak do niej dojdziecie po to aby na Skrzyżowaniu przy Czarnej Wisełce ruszyć znów pod górę. Nie ma tutaj dużego podejścia bo różnica poziomów wynosi jedynie 55 metrów.

Czerwony szlak doprowadzi Was aż do drogi, którą dotrzecie do Stecówki (763 m n.p.m.) i pięknego Kościoła Rzymskokatolickiego pw. M.B. Fatimskiej na Stecówce. 
Schronisko na Stecówce co prawda jeszcze nie działa (jest teraz w odbudowie) ale patrząc na postęp prac to w miarę szybko powinno się uruchomić.

Uwaga, ze Stecówki można wędrować tradycyjnym szlakiem turystycznym w kierunku Szarculi. Wydłuży to jednak drogę o kilometr a dodatkowo szlak jest dosyć podmokły i w kilku miejscach bardzo źle oznaczony. Rozsądnym wydaje się asfalt ale ... do wyboru. Jeżeli idziecie drogą, z minimalnym ruchem tylko mieszkańców, to miniecie po prawej mini więżę widokową ... wejdźcie i oglądajcie.

Na przełęczy Szarcula jest wiata jak i kilka miejsc siedzących a dla tych co opadli z sił może być miejscem, z którego odbierze ich samochód i podrzuci do Apartamentu BelwederSKI w Wiśle.

Z przełęczy wychodzi się żółtym szlakiem w kierunku tras do narciarstwa biegowego na Kubalonce. Tuż przy szlaku jest drewniana platforma widokowa. Możecie z niej podziwiać szlak, którym wędrowaliście a całkiem po lewej stronie możecie dojrzeć Wasze miejsce noclegowe w Wiśle Apartament BelwederSKI.

Lokalizacja platformy widokowejDochodząc do ulicy Koziniec proponujemy Wam wejść na szlak zielony abyście mogli podziwiać piękne widoki centrum Wisły. Ten kto zna boczne ścieżki może zejść trochę wcześniej w prawo a pozostali podejść ulicą Kasztanową do czarnego szlaku, którym wrócą wprost na skrzyżowanie ul. Wyzwolenia z ul. Czarne.

Na zakończenie i uzupełnienie spalonych kalorii pozostają jeszcze lody w Magdalence i powrót na nocleg i wypoczynek do apartamentu w Wiśle na Wyzwolenia 4b/3.

Jeżeli macie jakieś pytania o szlak lub oczekujecie propozycji z krótszymi trasami turystycznymi z Wisły, to piszcie a w miarę możliwości będziemy odpowiadać i podpowiadać co zwiedzić i zobaczyć.

Proponujemy jeszcze kilka zdjęć właśnie z tej trasy turystycznej z Wisły na Baranią Górę, realizowanej razem z młodzieżą w wieku 15 lat na początku maja 2021.

Podobne wiadomości:

udostępnij
do góry